Търговия на едро в България: сезонно изгладен индекс по текущи цени, януари–август 2026; август е с 4,76 процента над януари.

Търговия на едро през 2026 г.: ръстът не е еднакъв за всички

Търговията на едро през 2026 г. е над януарското си индексно равнище, но това не е еднакво вярно за всички групи. Нашият разчет по сезонно изгладения индекс на НСИ показва 4,76% увеличение между двата месеца. Същевременно шест от осемте групи са с по-ниско равнище през август спрямо юли. Общият показател и широчината на движението разказват различни части от една история.

Тук разглеждаме търговията на едро без автомобили и мотоциклети, обозначена с код G46. Използваме индекси по текущи цени, а не реални обеми. Добавената стойност на анализа е съпоставката на две посоки за всяка група, разстоянието от нейния най-висок месец и проверката дали картината се променя при сравнение на цели тримесечия. Всички наблюдения са от 2026 г.

Автор: Иво Георгиев. Последна проверка: 8 октомври 2026 г. Период: януари–август 2026 г. Таблицата на НСИ е обновена на 7 октомври; август е предварителен. Следващият обявен месечен цикъл е на 6 ноември, когато трябва да проверим данните за септември и евентуалните ревизии.

Какво измерва индексът на търговията на едро

Според методологията на НСИ оборотът включва фактурирани нетни приходи от продажби, а не само получени пари по банкова сметка. ДДС не е включен. Този обхват е важен: плащане по стара фактура и продажба, която още не е платена, не са едно и също събитие. Показателят не може сам да опише ликвидността, задълженията към доставчици или срока за събиране на вземанията.

„По текущи цени“ означава, че паричната оценка не е изчистена от ценовите промени. Повишението може да съчетава повече продадени стоки, различни единични цени и различен асортимент. От този ред не можем да отделим трите ефекта. Затова не наричаме изменението ръст на количествата, реално търсене или подобрение на печалбата. За всяко от тези твърдения са нужни допълнителни данни.

Сезонното изглаждане помага при сравнение на последователни месеци, но не превръща реда в списък с фактическите месечни фактури на отделна фирма. НСИ обработва всеки ред по статистически модел. Това не доказва, че лятото няма значение за конкретен склад, нито че наблюдавана промяна е причинена от туристическия сезон. Анализът е национален, а не представителен за отделна област или град.

Общата посока от януари до август 2026 г.

Месец 2026Публикуван индексЯнуари = 100Промяна спрямо предходния месец
Януари127,64100,00Не изчисляваме
Февруари131,48103,013,01%
Март135,48106,143,04%
Април137,70107,881,64%
Май134,82105,63-2,09%
Юни131,36102,91-2,57%
Юли132,60103,890,94%
Август133,71104,760,84%
Източник: сезонно изгладен индекс G46 на НСИ по текущи цени. Наши изчисления: пребазиране към януари 2026 и месечни отношения. Не е сума на продажбите за осем месеца.

Редът не се движи непрекъснато нагоре. След повишението до април следват два по-ниски месеца, а през юли и август отново има увеличение. Август е с 0,84% над юли по публикуваните индексни равнища. Въпреки това остава с 2,90% под априлския максимум за разглеждания период. Положителен последен месец следователно не означава нов връх.

Таблицата има две различни скали. Публикуваният индекс запазва общата статистическа база на НСИ. В третата колона ние задаваме януари на същия ред равен на 100, за да се вижда промяната вътре в 2026 г. Това не е ново официално наблюдение. Пребазирането променя представянето, но не променя отношенията между месеците. Нито една от колоните не е стойност в евро.

Оригинален анализ на Смятай: две посоки за всяка група

Разделяме групите с две сравнения: август спрямо януари и август спрямо юли. Първото показва къде е крайното равнище спрямо началото на разглеждания ред. Второто показва най-скорошното движение. Комбинацията е по-полезна от единична класация по процент, защото различава група, която е над началото, но се понижава, от група, която се увеличава и по двата критерия.

Група и кодАвгуст / януариАвгуст / юлиКомбинация
Посредничество (G461)-11,78%-5,08%Под януари; месечен спад
Селскостопански суровини и живи животни (G462)9,71%16,38%Над януари; месечен ръст
Храни, напитки и тютюневи изделия (G463)1,88%-7,26%Над януари; месечен спад
Нехранителни потребителски стоки (G464)14,46%1,65%Над януари; месечен ръст
Компютърна и комуникационна техника (G465)7,29%-4,13%Над януари; месечен спад
Машини и оборудване (G466)8,56%-4,21%Над януари; месечен спад
Междинни продукти, отпадъци и скрап (G467)20,63%-2,33%Над януари; месечен спад
Неспециализирана търговия (G469)-25,52%-5,39%Под януари; месечен спад
Наши изчисления от един и същ файл на НСИ: (краен индекс / начален индекс − 1) ×100. Процентите са по публикуваните равнища, не преписани официални темпове. Групите имат различни тегла.

Шест от осемте групи са над януари: това са 75% от групите по брой. Но само две, или 25%, нарастват между юли и август. Четири групи съчетават положителен резултат спрямо януари с отрицателен последен месец. Две са под януари и се понижават и през август. Нито един от тези дялове не е процент от стойността на пазара.

Сравнение на август спрямо януари и август спрямо юли 2026 при осем групи търговия на едро; шест групи с месечен спад.
Наши изчисления по публикуваните сезонно изгладени индексни равнища на НСИ. Двата цвята показват различни периоди, не пазарни дялове или обем на стоките.

Защо общият ръст не означава ръст при повечето групи

Общият индекс G46 се повишава, докато шест групови реда се понижават. Това не е аритметична грешка в броенето. Броят на групите и размерът на оборота им са различни неща. За допълнителна проверка изчисляваме медианата на осемте месечни изменения: -4,17%. Тя описва средата на подредените групови проценти при еднакво третиране на групите, а не официален общ ръст.

Не можем да обясним точния принос на всеки ред към G46 чрез проста средна на осемте процента. Липсват използваните за тази задача стойностни тегла, а сезонно изгладените редове се обработват поотделно. По-силна положителна промяна в голяма група може да съществува заедно с повече отрицателни групови движения. Но това е обяснение на принципа, не измерен принос на конкретна група в тази публикация.

За собственик на фирма най-полезната последица е да не използва националния общ процент като автоматична цел за всички продуктови линии. Ако групата, близка до неговата дейност, се движи в друга посока, трябва да провери собствените количества, продажни цени и клиентски поръчки. Разминаването не доказва грешна стратегия; възможно е фирмата да има различен асортимент или клиентски профил. Статистиката поставя въпрос за проверка, а не присъда.

Къде е август спрямо най-силния месец

Група и кодНай-висок месец 2026Индекс в този месецАвгуст спрямо него
Посредничество (G461)Април177,85-14,85%
Селскостопански суровини и живи животни (G462)Август103,520,00%
Храни, напитки и тютюневи изделия (G463)Юни162,74-9,23%
Нехранителни потребителски стоки (G464)Август156,430,00%
Компютърна и комуникационна техника (G465)Юни178,67-10,00%
Машини и оборудване (G466)Юли116,40-4,21%
Междинни продукти, отпадъци и скрап (G467)Март124,81-7,60%
Неспециализирана търговия (G469)Януари238,84-25,52%
Наши изчисления. Максимумът е избран само сред януари–август 2026 от същия ред. Нула означава, че август достига максимума за наблюдавания период, не исторически рекорд.

Селскостопанските суровини и живите животни и нехранителните потребителски стоки достигат най-високото си наблюдавано равнище през август. При останалите групи най-високият месец е по-рано. Това добавя информация, която началната и крайната точка не дават: положително изменение спрямо януари може да съществува едновременно с отстъпление от по-силен пролетен или летен месец.

Например компютърната и комуникационната техника е с 7,29% над януари, но с 10,00% под юни. При храните, напитките и тютюневите изделия крайният резултат спрямо януари е 1,88%, докато август е с 9,23% под юнския максимум. Една и съща група може да изглежда силна или слаба според избраната база, затова посочваме базата изрично.

Класацията не измерва загубен оборот в евро и не показва колко поръчки са отказани. Използването на най-високото равнище е описателна проверка на конкретния наблюдаван ред. То не създава обещание, че този максимум ще бъде повторен, нито доказва траен спад. При следваща публикация най-високият месец може да се смени или стойността му да бъде ревизирана.

Проверка с цели тримесечия вместо единични месеци

Група и кодСреден индекс I трим.Среден индекс II трим.II / I трим.
Общо търговия на едро (G46)131,53134,632,35%
Посредничество (G461)172,76165,69-4,09%
Селскостопански суровини и живи животни (G462)96,6293,35-3,38%
Храни, напитки и тютюневи изделия (G463)150,10157,795,12%
Нехранителни потребителски стоки (G464)145,20152,875,28%
Компютърна и комуникационна техника (G465)152,04160,475,54%
Машини и оборудване (G466)108,11112,423,98%
Междинни продукти, отпадъци и скрап (G467)103,97117,6113,12%
Неспециализирана търговия (G469)229,57204,73-10,82%
Наши изчисления: средна от три сезонно изгладени месечни равнища във всяко тримесечие. Това е собствена съпоставка, не публикуван официален тримесечен темп. Юли и август не формират завършено III тримесечие.

При общия ред второто тримесечие е с 2,35% над първото по средно индексно равнище. Това е различна задача от август спрямо януари. Средните стойности намаляват зависимостта от избора на един конкретен месец, но не отстраняват всички статистически ограничения. Група с отрицателен месец през август може все пак да има по-високо второ тримесечие, защото сравняваме различни периоди.

Не сравняваме средната стойност само за юли и август с цялото второ тримесечие и не я наричаме ръст на третото. Септември още не е в проверения файл. Непълният период може да бъде полезен за оперативно наблюдение, но трябва да бъде обозначен като непълен. Същото важи и за годишните заключения: осем месеца не са завършена календарна година.

Как да използвате анализа за собствените продажби

Започнете от кода и съдържанието на групата, а не от най-високия процент. „Нехранителни потребителски стоки“ не означава всички продукти извън храните; машините със стопанско предназначение и компютърната техника са отделни редове. В нашите таблици използваме съкратени названия за четимост и запазваме кода. Точните имена са в първичната таблица на НСИ. Не класифицирайте автоматично всяка фирма по един случайно избран продукт.

  • Сравнете собствените месечни продажби за еднакъв период и еднакъв обхват на фактурите.
  • Разделете движение на единичните цени от движение на продадените количества, когато собствените данни го позволяват.
  • Проверете дали промяната идва от един голям клиент или от повече активни клиенти.
  • Следете брутната печалба и неплатените вземания отделно от оборота.
  • Не използвайте национален индекс като автоматична заявка за нови складови количества.

По-високият номинален оборот може да съществува с по-нисък марж, ако разходът за стоките се увеличава по-бързо. За отделна ценова сметка е полезен калкулаторът за надценка срещу марж. Той решава друга задача: отношението между покупна и продажна цена за вашите входни стойности. Не превръща секторния индекс в препоръчителна надценка и не доказва бъдеща рентабилност.

За планиране използвайте статистиката като контекст към вече известни договори, запитвания и наличности. Когато общият пазарен показател е положителен, но конкретната група отслабва, по-полезно е да проверите структурата на собствените продажби, отколкото да копирате общия темп в бюджет. Това е работен подход за анализ на данни, не индивидуална инвестиционна, кредитна или управленска препоръка.

Методология и ограничения

Извлякохме 72 индексни стойности от официалния Excel динамичен ред: девет реда и осем месеца. Деветият ред е общият G46, а останалите осем са групите G461, G462, G463, G464, G465, G466, G467 и G469. Използваме първия лист със сезонно изгладени индексни равнища по текущи цени. Не включваме историческите наблюдения от останалата част на файла и не смесваме текущи със съпоставими цени.

За промяна между две точки прилагаме (крайно равнище / начално равнище − 1) ×100. За януари равен на 100 използваме равнище за съответния месец / януарско равнище ×100. За тримесечие вземаме средната от неговите три месеца. За разстоянието от максимум сравняваме август с най-високото от осемте наблюдения на същия ред. Изчисленията се правят преди закръгляне; таблиците показват два знака след десетичната запетая.

Публикуваните индексни равнища и отделно публикуваните готови месечни темпове имат различна числова точност. Нашите проценти са преизчислени от проверените равнища и не заменят официалната колона с темпове. При селскостопанските суровини например собственото отношение показва 16,38%, а готовият темп на НСИ е 16,3%. Запазваме това разграничение, вместо да представим разликата като ново икономическо събитие или да измислим причина за нея.

Когато броим групите с ръст или спад, всяка група участва с една единица. Общият ред G46 не е девета група и не влиза в този знаменател. Медианата е средната на четвъртото и петото подредено изменение от осемте групи. Тези показатели измерват разпространението на движението между груповите редове; не измерват дела на фирмите, клиентите, количествата или стойността на оборота. Нямаме данни за индивидуалната фирмена рентабилност.

Източници и проверка на данните

При актуализация ще изтеглим целия наличен ред отново, вместо да добавим само новия последен месец към стар файл. Сезонното изглаждане и ревизиите могат да променят по-ранни наблюдения. Тогава ще преизчислим всички отношения, средни, максимуми и групови комбинации. Преди публикация след следващото издание трябва да се провери и дали последният достъпен месец още съответства на посочения в текста.

Изводът: общото увеличение на индекса не е достатъчно, за да се обяви универсално подобрение в търговията на едро. Вътре в 2026 г. посоката от януари, последният месец и разстоянието от максимума могат да се разминават. За полезен прочит са нужни конкретна група, ясно означена база и собствена проверка на количествата, цените и маржа, без обещания за бъдещи резултати.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *